Facebook

Twitter

تمام حقوق متعلق به گروه ثبت ساجات است طراحی شده توسطمیهن وب سایت

8:45 - 17:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

09120250912 - 09120213393

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

اخذ رتبه مشاور

خانه > اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور

منظور از رتبه بندی یا گرید، تایید صلاحیت شخصیت­های حقیقی یا حقوقی با توجه به یک سری استاندارد معین است که می­تواند ضامن شایستگی شخص دارنده رتبه باشد. رتبه بندی شرکت­ها در بخش­های اخذ رتبه مشاور، اخذ رتبه پیمانکار ، اخذ رتبه انفورماتیک، رتبه بندی شرکت­های EPC و رتبه بندی انبوه سازان انجام می­گیرد که در این نوشتار به اخذ رتبه مشاور می­پردازیم.

اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور، معیاری برای نمایش توان و صلاحیت مشاورین جهت انجام مطالعات، طراحی و نظارت بر اجرای امور مختلف است. در واقع اخذ گرید یا رتبه مشاوران نشان می­دهد که شخص دارنده گرید دارای صلاحیت لازم برای ارائه خدمات مشاوره­ای است.

سیستم اخذ رتبه مشاور با توجه به توان فنی مهندسی و امکانات فنی و نرم افزاری مشاوران متقاضی، رتبه ای بین ۱ تا ۳ به آنها اختصاص می­دهد. گرید ۱ معرف بهترین رتبه و گرید ۳ بیانگر بدترین رتبه ممکن است. انجام امور مربوط به اخذ رتبه مشاور اعم از صدور گرید، تمدید و ارتقای آن بر عهده معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری است که از طریق سامانه الکترونیکی ساجات انجام می­گیرد.

اخذ رتبه مشاور در رشته­ های معماری و شهرسازی، راه و ترابری، پست و مخابرات، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، انرژی، صنعت، معدن و گروه تخصص­­های مشترک صورت میگیرد.

مزایای اخذ رتبه مشاور:

اخذ رتبه مشاور مزایای فراوانی دارد و می­تواند معرف اعتبار یک شرکت باشد. شرکت­هایی که رتبه بهتری نسبت به سایر شرکت­ها دارند در جذب مشتری موفقتر خواهند بود زیرا رتبه یا گرید خوب آنها بیانگر توانایی آنهاست. از بین دیگر فواید اخذ رتبه مشاور می­توانیم از موارد زیر نام ببریم:

یکی از شرایط لازم برای عقد قرارداد با نهادهای دولتی اخذ رتبه است؛ بنابراین شرکت­های دارای رتبه می­توانند با نهادهای دولتی قرارداد ببندند.

انواع رتبه مشاور:

مشاوران یا مهندسین مشاوره به دو گروه مشاوران حقیقی و حقوقی تقسیم می­شوند که رتبه مشاوران هم برای شخصیت­های حقیقی و هم حقوقی قابل اخذ است. شخصیت­های حقیقی (افراد حقیقی با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس) و حقوقی (شرکت­ها) جهت اخذ رتبه و تایید صلاحیت مشاوره فنی باید یک سری شرایط عمومی را احراز کنند.

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقیقی:

شخصیت­های حقیقی مجاز به اخذ رتبه مشاور فنی باید تبعه جمهوری اسلامی ایران و عضو سازمان استان باشند. اشتغال در شرکت­های پیمانکاری، سوپیشینه کیفری یا داشتن محکومیت و محرومیت از انجام مشاوره فنی منجر به رد صلاحیت شخص حقیقی می­شوند. متقاضیان آقا ملزم به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائمی از خدمت هستند.

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقوقی:

شخصیت­های حقوقی ملزم به ثبت قانونی در اداره ثبت شرکت­ ها هستند. محرومیت یا ممنوعیت شرکت از پرداختن به مشاوره فنی یا عضویت یک یا چند نفر از اعضای شرکت در سازمان استان و یا در شرکت­های پیمانکاری منجر به رد صلاحیت اشخاص حقوقی می­شوند.

هیچیک از مدیران شرکت نباید همزمان کارمند دولت نیز باشند. همچنین شرکت باید طبق آیین نامه­ های اخذ رتبه مشاور دارای شرایط و امتیازات لازم باشد.

فاکتورهای امتیازآور متقاضیان جهت اخذ گرید مشاور:

متقاضیان حقیقی و حقوقی در کنار احراز شرایط عمومی لازم می­توانند با ارائه یک سری مدرک به افزایش امتیاز خود کمک کنند تا در نهایت رتبه بهتری کسب نمایند.

فاکتورهایی از قبیل مقطع تحصیلی، تجربه کاری مفید، شرکت در آزمون ادواری، معدل، دوره­های آموزشی، رتبه در آزمون­های ورودی کارشناسی ارشد و دکتری و المپیادهای علمی، سایر قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر، مقالات و تالیفات، شرکت در همایش­های مرتبط و… منجر به بهبود رتبه مشاوران حقیقی می­شود.

مشاوران حقوقی نیز جهت ارتقای رتبه مشاور خود می­توانند علاوه بر احراز شرایط عمومی مذکور به ارائه مدارک مربوط به مقطع تحصیلی و سوابق کاری مدیران و افراد امتیازآور، قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر و سایر مشخصات و تجهیزات شرکت از جمله مساحت دفتر شرکت، تعداد رایانه­ها، چاپگرها، تجهیزات فنی و… مبادرت کنند.

اعضای کارگروه فنی تشخیص صلاحیت مشاوران:

همانطور که گفتیم مرجع تایید صلاحیت مشاوران برای اخذ رتبه مشاور ، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است. این مرجع برای تایید صلاحیت متقاضی اخذ رتبه مشاوران ، یک گروه فنی تشکیل می­دهد. اعضای این کار گروه فنی عبارتند از:

1- مدیر واحد امور مشاوران و پیمانکاران سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به عنوان رئیس کارگروه فنی تشخیص صلاحیت

2- یک کارشناس خبره در رشته موردنظر که توسط معاونت فنی سازمان انتخاب می­شود

3- یک کارشناس خبره دیگر در حوزه موردنظر که توسط صنف مربوطه انتخاب می­شود

4- نماینده سازمان اجرایی مربوطه

5- نماینده دفتر بخشی سازمان معاونت

مدارک لازم برای اخذ رتبه مشاور

 • گواهی رتبه قبلی متقاضی (در صورت وجود)
 • یک نسخه از آخرین صورت جلسه سهامداران (برای متقاضیان حقوقی)
 • تصویر مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی متقاضی
 • اصل و تصویر مدارک تحصیلی (برای بازدید کارشناس سازمان)
 • تصویر کارت پایان خدمت متقاضیانی که در سه سال اخیر فارغ التحصیل شده­اند
 • مدارک شرکت اعم از روزنامه رسمی کشور، اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه
 • تعهدنامه مبنی بر عدم دخالت کارمندان دولت
 • گواهی تامین اجتماعی
 • سوابق کاری شرکت­هایی که اسمشان در گواهی تامین اجتماعی قید شده است. سمت و نوع فعالیت متقاضی در این شرکت­ها نیز باید ذکر شود.
 • اظهارنامه مالیاتی شرکت که شامل ترازنامه و جدول سود و زیان است
 • گواهی کارکردها از قبیل صورت حساب بیمه، سند ذیحسابی، جدیدترین صورت وضعیتی که به وسیله کارفرمای اصلی تایید شده و گواهی تایید تکمیل پروژه که در سربرگ کارفرما تایپ شده است.
 • آدرس محل اقامت و شماره تماس افراد امتیازآور و سهامدارانی که پنج یا کمتر از پنج درصد سهم دارند. این لیست باید در سربرگ دارای تاریخ و آدرس تایپ شود.

مشاوران حقیقی و حقوقی باید در سامانه الکترونیکی ساجات به نشانی www.sajat.mprog.ir ثبت­ نام کنند و  اسناد لازم را ارسال نمایند. پس از تایید مدارک باید حضوراً به مرجع صدور رتبه مراجعه کنند و مدارک لازم و سایر مدارک امتیازآور را ارائه دهند تا پس از طی تشریفات اداری، موفق به اخذ رتبه مشاور  شده و تاییدیه صلاحیت مشاوره فنی و گرید مشاوره خود را دریافت نمایند.

چنانچه در فرآيند تشخيص صلاحيت يك شركت مشاور(يا پيمانكار) مشخص شود كه يكي از سهامداران حقيقي يا حقوقي آن شركت “كه داراي 33 % سهام يا بيشتر از 33 % سهام مي باشد”، در شركت ديگري نيز داراي همين وضعيت باشد و يا اينكه داراي هيأت مديره مشترك با آن شركت (مشاور و پيمانكار) باشد، بايد در گواهينامه صلاحيت آن شركت بگونه اي”دقيق و مشخص” جمله زير قيد شود

ادامه مطلب

1- تعهد نامه سازمان یا تعهد نامه محضری و تعهد نامه منع مداخله کارکنان دولت. قابل ذکر است که تعهد نامه محضری برای کلیه اعضای هیئت مدیره الزامی است .

2- …

ادامه مطلب

تذکرمدیرعامل و هیات مدیره که امتیازآور هستند و همچنین افراد امتیازآور باید آخرین سابقه کاریشان در شرکت متقاضی باشد.

تذکر 2: تکمیل جدول سابقه کاری در سامانه ساجات برای سهامداران حقوقی و نیز سهامداران خصوصی که عضو هیات مدیره و یا جزو پرسنل امتیازآور نباشند الزامی نیست.

ادامه مطلب

آنجایی که شرکتهای مهندسی مشاور در سه پایه رتبه بندی می شوند و در سایت ساجات نیز رتبه بندی می شوند لذا این شرکت در جهت تکمیل پرونده مشاوران در جهت اخذ رتبه از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گام برمی دارد.قابل ذکر است که تکمیل پرونده مشاوران نسبت به تکمیل پرونده ساجات پیمانکاران جزئیات بیشتری دارد و مشاوره در این جهت نیازمند فعالیت تخصصی بیشتری میباشد.این شرکت تا مرحله نهایی اخذ رتبه در کنار شما خواهد بود.

ادامه مطلب

کلیه ی حقوق متعلق به ثبت ساجات است

ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ کد اقتصادی ، اخذ کارت بازرگانی ، پلمپ دفاتر و کلیه ی امور ثبتی در ثبت بازرگان با متخصص ترین افراد در کوتاه تریم زمان ممکن